Silikon implantlar ne kadar süre kalıcıdır / Blog

Whatsapp 0538 549 50 67
services-detail-phone
Meme implantının çıkarılması değiştirilmesi
silikon_02.webp

Meme implantı (silikon) yaptırmaya karar vermek bir karardır. Genellikle kendi imajınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, meme implantlarınızı ömür boyu kalıcı olacağını düşünmemelisiniz.

Meme implantları sonsuza kadar dayanmaz ve kadınların genellikle 10 ila 20 yıl sonra implantlarını çıkarmayı yada değiştirmek istemelerinin birçok nedeni vardır. Silikon implant yaptırmaya karar vermeden önce, plastik cerrahınız implantlarınızın bakımını nasıl yapacağınızı ve implantlarınızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için yapmanız gerekenler hakkında size bilgi verecektir.

böl_2024.webp


Göğüs implantlarının (meme silikonlarının) ortalama ömrü
Meme büyütme, göğüslerinizin görünümünü iyileştirmenin etkili bir yoludur. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği, genel olarak güvenli ve uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmış olsa da, implantların “ömür boyu cihazlar” olarak kabul edilmediğini belirtiyor.
Ortalama olarak, bugünün implantları 10 yıldan daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve her yıl yıpranma şansı % 1 artmaktadır. Dolayısıyla, implantlarınız ne kadar eski olursa, yırtılma veya diğer komplikasyon riskiniz o kadar artar.
Çoğu durumda, meme implantları 20 yıl veya daha uzun süre iyi durumda kalabilir. Her hasta farklıdır ve implantlarınızın ömrü vücudunuza ve implantlarınıza nasıl baktığınıza bağlı olacaktır.

Göğüs implantlarının ne kadar dayanacağını ve implantlarınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini etkileyebilecek birkaç farklı komplikasyon vardır.

böl_2024.webp

Bunlar;

1-Kapsüler Kontraktür: Bu, dokunun implantların birinin veya her ikisinin etrafında sertleştiğinde ortaya çıkar. Bu doku memelerde gerginlik, ağrı, hassasiyet ve meme boyutunda ve şeklinde değişikliklere neden olabilir.

2-Salin İmplant Rüptürü: Bir salin (serum fizyolojik dolu) implantı yırtıldığında, balon gibi hızla sönecektir. İmplantta bir delik veya yırtık nedeniyle salin dışarı sızacak ve çevre doku tarafından zararsız bir şekilde emilecektir. Salin sızdıkça, göğüs boyutu ve şeklini kaybedecek ve sonunda diğer göğüsten farklı görünecektir. Salin sızıntısı riski ilk birkaç yılda nadirdir, ancak risk her yıl yüzde bir artar.

3-Silikon Rüptürü: Genellikle “sessiz yırtılma” olarak adlandırılan silikon meme implantı yırtılması oldukça farklıdır. Silikon implantların içinde, implant yırtılması durumunda bile genellikle implant veya çevresindeki doku içinde kalan kalın bir silikon jel bulunur. Bu nedenle, bir silikon implantın ne zaman yırtıldığını söylemek çoğu zaman zordur. Göğüs boyutunda küçülme, düzensiz görünüm veya şişme, yanma veya uyuşma gibi göğüs hissindeki değişiklikler fark edilebilir.

4-Dalgalanma: Bazı durumlarda implantlarda kırışıklık veya dalgalanma oluşabilir. Bu dalgalanmaları hissedebilirsiniz ve aşırı durumlarda ciltte dalgalanmalar fark edilebilir.

5-Yer Değişiklikleri: Göğüs implantları görünüşünüzü değiştirebilirken yaşlanma sürecini durduramazlar. Yaşlandıkça, yerçekimi etkisiyle göğüs sarkması olabilir. Kilo alıp vermede aşırı değişiklikler de pozisyon değişikliklerine katkıda bulunabilir. Böyle bir durumda, göğüslerinizi istediğiniz görünüme kavuşturmak için göğüs dikleştirme veya yeni bir implant ameliyatını düşünebilirsiniz.

6-Kişisel Seçim: Bazı kişiler ilk ameliyatlarından bir süre sonra göğüslerinin görünümünü değiştirmek ister. Bu, daha büyük veya daha küçük implantlarla bir revizyon ameliyatı veya hatta implantların tamamen çıkarılması anlamına gelebilir.

İmplantların doğru bakımı, kullanım ömrünün uzamasına yardımcı olur
Göğüs implantlarınıza uygun bakım, uzun ömürlülüğünü artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, plastik cerrahınız iyileşme sırasında size bir destek giysisi veya sporcu sütyeni takmanızı tavsiye edecektir. Bu yönergelere uymazsanız, destek eksikliği zamanla sarkmaların artmasına neden olabilir.
Her zaman plastik cerrahınızın yıllık kontroller için yönergelerine uymanın yanı sıra düzenli olarak kendi kendinize kontroller yapmalısınız.

böl_2024.webp


Silikon implantlarınız varsa, FDA ilk ameliyattan 3 yıl sonra ve ardından her 2 yılda bir MRI yaptırmanızı önerir.

İmplantlarınıza uygun bakımın yapılması, yeni görünümünüzün ömrünü uzatmanıza yardımcı olabilir ve meme implantı değişimine ihtiyaç duymadan önce size daha fazla zaman kazandırabilir.

Vücut kitle indeksi (VKI)