Göz kapağı estetiği

Whatsapp 0538 549 50 67
services-detail-phone
Göz kapağı estetiği

göz_kapağı_estetiği (1).webp

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz göz kapağı ameliyatı sizin için doğru olabilir:

1-göz kapaklarınızda fazla deri,

2-kirpiklerinizin üzerinden sarkan gevşek deri,

3-şişkin gözler, gözlerinizin altında koyu halkalar veya torbalar veya gözleriniz yorgun ve yaşlı görünüyor.

Aşağıda göz kapağı ameliyatının faydalarından bazıları yer almaktadır:

Üst göz kapaklarınızdaki şişkinliği veya alt göz kapaklarınızın altındaki torbaları ortadan kaldırma

Sarkan göz kapaklarınız varsa görme alanınızı artırma

Daha genç ve daha az yorgun görünüm

İmajınızı ve özgüveninizi geliştirme

Göz kapağı ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) tipik olarak hastanede yatmadan bir işlemdir. Cerrah ameliyatı üst göz kapaklarınızda, alt göz kapaklarınızda veya her ikisinde birden gerçekleştirecektir. Cerrahınız altta yatan yüz kas yapınızı, kemik yapınızı ve kaşlarınızın simetrisini değerlendirecek ve ne kadar deri, kas ve yağın alınacağını veya yeniden konumlandırılacağını belirleyecektir.

göz_kapağı_estetiği_02.webp

Doktorunuz fazla dokunun nereden alınacağını göstermek için üst ve alt göz kapaklarınızı ameliyat öncesi işaretleyecektir. Daha sonra cerrahi aletler kullanarak dokuyu çıkarmak için kesiler yapacaktır. Cerrahınız özel sorunları (kas gevşekliği gibi) düzeltmek için başka ayarlamalar yapabilir ve ardından kaş ve göz kapaklarının etrafındaki alanları düzleştirmek ve yeniden yapılandırmak için dikişler uygulayabilir. Eğer eriyen dikişler kullanılıyorsa, bunlar neredeyse gözle görülmez. Bazen, ameliyattan birkaç gün sonra alınır. Çoğu durumda, neredeyse hiç iz kalmaz.

Gözleriniz kuruma varsa, cerrahınız daha az doku çıkaracaktır çünkü gözün daha fazla kısmının havaya maruz kalması semptomlarınızın kötüleşmesine neden olabilir.

Üst göz kapağı estetiği

Doğal göz kapağı kıvrımınızı örten fazla deriniz, kirpiklerinizin üzerinden sarkan gevşek deriniz veya şişkin göz kapaklarınız varsa, üst göz kapaklarınızda ameliyat olmanız gerekebilir.

Cerrahınız bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi uygulayacak, ardından üst göz kapağının doğal kıvrımı içine gizlenmiş bir kesi yapacak ve böylece fazla deri, kas ve yağı alabilecektir. Cerrahınız ayrıca cildi yenileyerek ve göz kapağı ve kaş bölgesindeki kırışıklıkları yumuşatarak prosedürü geliştirmek için bir lazer veya başka bir peeling kullanabilir.

Alt göz kapağı estetiği

Gözlerinizin altında torbalar, şişkinlikler veya derin çukurlar varsa, alt göz kapaklarınızda ameliyattan fayda görebilirsiniz.

Birden fazla alt göz kapağı cerrahisi yaklaşımı vardır ve cerrahınız bu prosedürlerin bir kombinasyonunu önerebilir:

böl_2024.webp

1-Geleneksel yaklaşım alt göz kapaklarını pürüzsüzleştirir ve sıkılaştırır. Cerrah kesiyi kirpiklerinizin hemen altına yerleştirir, fazla deri ve yağı kesip yeniden konumlandırır ve alt göz kapağı kasını sıkılaştırır.

2-Transkonjonktival yaklaşım alt göz kapağı torbalarını ve şişkinliğini azaltır. Cerrah kesiyi göz kapağınızın içine yerleştirir ve fazla yağı alır, ancak fazla deriyi almaz. Cerrah, alt göz kapağı derisini sıkılaştırmak için bu yaklaşımla birlikte bir lazer kullanabilir.

3-Cilt sıkıştırma blefaroplastisi sadece bir miktar cildi çıkarır. Bu, güçlü alt göz kapağı desteğiniz ve sadece biraz fazla cildiniz varsa etkilidir. Bazı hastalarda lazerle cilt yenileme hem fazla deriyi sıkılaştırabilir hem de kırışıklıkları giderebilir.

Hyaluronik asit (HA) dolgu maddeleri alt göz kapakları için cerrahi olmayan bir alternatiftir. Cerrahınız, göz altı bölgenizin görünümünü gençleştirmek için yumuşak doku dolgularını gözyaşı oluğunuza enjekte edebilir. Sonuçlar farklılık gösterir ve yaklaşık altı ay sürer.

Ameliyattan önce hazırlık

Cerrahınız ameliyat öncesi kapsamlı bilgiler verecek ve ameliyatınızdan önce aklınıza gelebilecek tüm soruları yanıtlayacaktır. Göz kapağı ameliyatı olmadan önce cerrahınız şunları da yapacaktır:

Size kuru göz, glokom, gözle ilgili alerjiler ve diğer göz sorunlarıyla ilgili ayrıntılı sorular soracaktır.
Dolaşım problemleriniz, tiroid problemleriniz, diyabetiniz veya diğer ciddi tıbbi durumlarınız varsa cerrahınıza söyleyin.
Reçetesiz satılan ilaçlar da dahil olmak üzere mevcut ilaçlarınız hakkında size sorular soracaktır. Bazıları kanama sorunlarına neden olabileceğinden, aldığınız bitkisel takviyeleri cerrahınıza söylediğinizden emin olun.

Gözlerinizi farklı açılardan fotoğraflanır. Bu fotoğraflar ameliyatın planlanmasına ve acil ve uzun vadeli etkilerinin değerlendirilmesine yardımcı olur.

Blefaroplasti yaptırmak için motivasyonunuz ve sonuçların ne olmasını umduğunuz hakkında konuşmaya hazır olun. Cerrahınız beklentilerinizin tipik sonuçlarla uyumlu olup olmadığını size söyleyebilir.

böl_2024.webp
Ameliyattan önce cerrahınız sizden şunları yapmanızı isteyecektir:

1-Daha iyi iyileşmeyi desteklemek için ameliyattan önce sigarayı bırakın.

2-Aspirin, bazı anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler: Advil, Motrin, Aleve) ve kanamanın artmasına neden olabilecek bazı bitkisel ilaçları almaktan kaçının.

3-Güvenli iyileşme için ameliyattan önce ve sonra sıvı alın.

Göz kapağı ameliyatı genellikle hastanede yatış gerektirmeyen bir işlemdir. Ameliyattan sonra sizi eve bırakacak birini ayarladığınızdan emin olun ve en azından ameliyattan sonraki ilk gece yanınızda birinin kalmasını sağlayın.

Göz kapağı ameliyatınızı donanımlı bir hastanede yaptırabilirsiniz.

Çoğu göz kapağı prosedürünün tamamlanması en az bir iki saat sürer.

Anestezist cerrahi prosedür sırasında rahatınız için ilaçlar uygulayacaktır.

Göz kapağı ameliyatı sırasında genellikle sedasyon ile birlikte lokal anestezi kullanılır, ancak bunun yerine genel anestezi de kullanılabilir.

Ameliyat sırasında güvenliğiniz için kalbinizi, kan basıncınızı, nabzınızı ve kanınızda dolaşan oksijen miktarını kontrol etmek için çeşitli monitörler kullanılacaktır.

Cerrahınız ameliyattan önce size belirttiği cerrahi planı takip edecektir.

Cerrah, gözlerinizi korumak ve kuruluğu önlemek için gözlerinize kayganlaştırıcı bir merhem uygulayacaktır. Merhem geçici olarak bulanık görmeye neden olabilir.

Siz ve estetik plastik cerrahınız başka planlar yapmadığınız sürece ameliyat günü eve gitmeyi tercih edebilirsiniz. Hiçbir koşulda eve yalnız gitmenize izin verilmeyecektir.

Ameliyattan sonra iyileşme

Göz kapağı ameliyatından sonra iyileşmek genellikle yaklaşık iki hafta sürer. Cerrahınız normal aktivite ve çalışma düzeyinize dönmenizin ne kadar süreceğini sizinle konuşacaktır. Ameliyattan sonra, size ve bakıcınıza ameliyat sonrası bakımınız hakkında, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ayrıntılı bilgilendirme yapacaktır:

1-Göz kapaığı bakımı

2-Yaşayacağınız tipik belirtiler

3-Potansiyel komplikasyon belirtileri

Cerrahınızın verdiği tüm hasta bakım talimatlarına uymanız hayati önem taşımaktadır. İyileşme için gereken sürenin bireyler arasında büyük farklılıklar gösterdiğini bilmek de önemlidir.

Ameliyattan sonra ilk gün

Ameliyattan sonra yatakta dinlenmeniz gerekmese de, dinlenmeyi ve evde kalmayı planlamalısınız.

İlk 48 saat boyunca, şişliği azaltmak için göz kapaklarınıza buz uygulamalısınız.

Kanamayı durdurmak için küçük gazlı bezler kullanılır.

Gözlerin kurumasını önlemek için göz damlası veya suni gözyaşı uygulanır

Üst ve alt blefaroplasti ameliyatından sonra göz kapaklarınız tipik olarak gergin hissedecektir. Herhangi bir ağrıya yardımcı olması için cerrahınızın önerebileceği ağrı kesiciler alabilirsiniz. Kanama riskinin artması nedeniyle Naproxen ve aspirinden gibi ilaçlar almaktan kaçının.

Başınız göğsünüzden daha yukarıda olacak şekilde uyuyun. Normal yastıklar, veya bir yatar koltukta uyuyabilirsiniz. İyileşmenin ilk birkaç günü boyunca başınızı mümkün olduğunca yüksekte tutarak şişme ve morarmayı en aza indirin. Belirgin morarma meydana gelebilir, ancak iki hafta içinde düzelecektir.

Ameliyattan sonra ilk hafta

Ameliyat sonrası ilk 3 hafta boyunca ıkınma, ağır kaldırma, yüzme ve aerobik ve koşu gibi yorucu aktivitelerden kaçının. Özellikle, başınızı aniden hareket ettirdiğiniz veya başınızdaki kan basıncını artıran hareketlerden kaçınmalısınız. Bu kısıtlama, başınızın kalbinizden daha aşağıda olmasına neden olan eğilmeyi ve zorlanmanıza neden olacak kadar ağır nesneleri kaldırmayı içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Bu kısıtlama, özel prosedür türünüze bağlı olarak üç ila dört hafta boyunca geçerli olabilir.

Blefaroplasti iyileşme döneminizin ilk birkaç haftasında gözlerinizin kolayca yorulduğunu fark edebilirsiniz. Okumak, televizyon izlemek, lens takmak ve bilgisayar kullanmak gibi gözleri kurutabilecek faaliyetlerden mümkün olduğu kadar kaçının.

Ameliyatınızdan sonraki ilk iki hafta boyunca, gözlerinizi güneş ve rüzgarın neden olduğu tahrişten korumak için koyu renkli güneş gözlüğü takın.

Estetik plastik cerrahınız göz kapağı ameliyatınızdan sonra iki ila yedi gün arasında dikişleri alacaktır.

İyileşmenin onuncu günü civarında normal aktivitelerinize devam edebilecek kadar iyi hissedersiniz.

Yeni bir ağrı, kanama veya görme bozukluğu yaşarsanız derhal tıbbi yardım alın.

Göz kapağı ameliyatının riskleri

Göz kapağı ameliyatından kaynaklanan önemli komplikasyonlar nadiren görülür.

Her yıl binlerce kişi başarılı bir göz kapağı ameliyatı geçirmekte ve sonuçlardan memnun kalmaktadır. İyileşme yolunda doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için konsültasyonunuz sırasında ve işleminizden sonra estetik plastik cerrahınızla göz kapağı ameliyatının risklerini ve potansiyel komplikasyonlarını tartışmalısınız.

Tüm cerrahi prosedürler bir dereceye kadar risk taşır. Tüm ameliyatların potansiyel komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

1-Anesteziye karşı advers reaksiyon

2-Hematom veya seroma ( kan veya sıvı birikmesi)

3-Enfeksiyon ve kanama

4-Yara izi

5-Alerjik reaksiyonlar

6-Altta yatan yapılarda hasar

7-Ek prosedürler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar

Ameliyatınızdan önce ve sonra, estetik plastik cerrahınızın tavsiye ve talimatlarına uyarak göz kapağı ameliyatı risklerini en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Vücut kitle indeksi (VKI)