Vajinoplasti (Vajina estetiği)
genital estetik.webp

Genital estetik uygulamalar erkeklerde penis büyültme kadınlarda ise vajina estetiği yada vajinoplasti ve labioplastileri içermektedir.

Travmatik doğumlar, birden fazla doğumlar ve yaşlanmayla vaginal kaslar gevşer, sıkılığını kaybeder ve ortaya çıkan zayıflıklar vajinal sarkmalara yol açarlar. Diğer taraftan vajina ve girişi daha geniş duruma gelir. Vajinal sarkmalarda vajen içinde bir ağırlık hissi, ilişki esnasında rahatsızlık, barsak hareketlerinde güçlük ve idrar kontrolde sıkıntılar ortaya çıkartabilir. İdrar yolu da sarktığında öksürme, hapşırma ve pozisyon değişikliklerinde idrar kaçırmalar ortaya çıkar. Tedavide üretranın (idrar yolunun) normal yerine asılması gerekir.

Vajen girişindeki kas zayıflığı bu problemlerle birlikte olursa ilişki esnasında alınan his azalır ve çok gevşek bir vajen hissi ortaya çıkar.

Yaşlanma sürecinin diğer bir sonucu olarak genital bölgenin üst kısmındaki tüylü alan (pubis) aşağı sarkmaya başlar. Ayrıca kilo alma sonucu bu bölgede fazla yağlanma oluşur. Bu değişiklikler önden ve yandan bakıldığında genç bir kadındaki görünümü vermez. Bu alanın daha dinamik görünümünü sağlamak için pubis bölgesine liposakşın ve gerekirse pubis germe işlemi uygulanır. Eğer kişide karın sarkması da varsa bu işlem birlikte yapılarak daha estetik bir görünüm ortaya çıkar. Bu sarkmaya klitoris ve vajen de eşlik eder. Bu germe işlemi esnasında klitoris ve vajen daha yukarı çekildiği için haz açısından da oldukça faydalı sonuç ortaya çıkacaktır. Çünkü vajinanın 1/3 dış kısmı, vajenin dış açıklığı, klitorial alan ve perineal alan seksüel olarak haz alınan esas alanlardır.

Labia minör estetiği (labioplasti)

Labioplasti denilen işlemde labia minör denilen küçük genital dudakların büyüktülmesi küçültülmesi veya yeniden şekillendirilmesidir. Asimetri varsa simetrik hale getirilebilir.

1.Dudaklar aşırı büyükse
2.İlişki esnasında irritasyona (sürtünmeye bağlı rahatsızlık) yol açıyorsa
3.Sıkı bir giysi giyildiğinde rahatsızlık veriyorsa
4.Sık sık mantar enfeksiyonu oluyorsa
5.Asimetri varsa bu operasyon düşünülebilir.
6.Diğer taraftan küçük dudaklar çok fark edilemeyecek oranda küçükse yağ enjeksiyonuyla büyütülebilir. Ayrıca normal sınırlarda olmasına rağmen diriliğini kayıp etmişse aynı şekilde yağ enjeksiyonuyla daha iyi bir görünüm kazandırılabilir.

Ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır.İz kalması pek olası değildir çünkü muhtemel iz görünmeyecek yerleşimlidir. Operasyon sonrası hafif şişlik ve morluk olabilir. Enfeksiyon riski azdır. Yine de koruyucu antibiyotikler verilecektir. Eriyen dikişler konulacağından dikiş alınmasına gerek kalmayacaktır. Bu işlemden sonra 3 hafta ilişkiye girilmemelidir. Günde iki kez o bölgenin verilen ilaçla yıkanması enfeksiyon ve temizlik açısından önemlidir.

Cinsiyet değiştirme

Gerekli psikolojik ve fiziksel incelemeler sonunda cinsiyet değiştirme gereği ortaya çıktığında (üretral açıklık ve prostat bezinin altından ve rektunun önünden) yeni bir vajinal kanal oluşturulur. Bu kanala penis derisi ters çevrilerek yerleştirilir. Burada vajinal derinlik penisin boyu ile orantılıdır. Eğer derisi alınan penis küçükse scrotumdan deri alınarak ilave 2 cm’ lik bir derinlik daha kazanılır. Penisin uç kısmı sinir ve damarlarıyla klitoris haline getirilir. Hem fonksiyonel hem de görünüm açısından klitorise benzer.

Operasyon genel anestezi altında yapılır. Hastanede üç gün kalınması yeterlidir. Bu tür ameliyatı yaptıracak kişinin 18 yaşını tamamlamış, psikiyatrik raporla bu işleme uygun olduğu kanıtlanmış olmalıdır.

Hastanın sağlıklı olması, cerrahiden 14 gün öncesinden hormon tedavisinin kesilmesi gerekir.

6 hafta sonra ilişkiye girebilir. İlişki esnasında kremler kullanmak uygun olur. İlişki esnasında üretra ağzı (idrar yolu çıkışı) şişebilir, bunun nedeni burada erektil bir miktar doku bırakılmasıdır.

Penis büyültme

Penis boyu erkeklerin bir kısmında fonksiyonuyla paralel düşünülmekte ve arzuladıkları boyutta olmadığında anksiyeteye girmektedirler. Erkekler penis boyu ile ilgili endişeye düşebilirler. Bir çok çalışmada penis boyunun normalde 7.5-10.5 cm, uyarıldığında ise 12-18 cm (ortalama 13 cm) olduğu rapor edilmiştir. 10’cm altında olduğunda mikropenisten bahsedilir.

Kilolu kişilerde pubis bölgesi yağlı olduğu için penis bu alanda gizlenmiş olarak kalır ve normal boyutlarda olmasına rağmen mikropenis görüntüsü verebilir. Penis mikropenis olmadıkça penis boyunun büyütülmesinin partneri daha çok uyaracağı düşüncesi doğru değildir. Kadında orgasm derin penetrasyona yani penisin büyük olmasına bağlı değildir.

Penis, uygulanan tekniğe bağlı olarak ortalama 2-3 cm büyütülebilir. Büyüme daha çok aktif değilken göze çarpar. Bu operasyonlar uyarılmış halde fazla bir büyüme sağlamayacaktır. Operasyon ortalama 2 saat sürmektedir . Bir hafta sonra işe dönülebilir ancak ilişkiye 4 hafta sonra başlanabilir.

penis_büyültme.webp

Pubis bölgesine yapılan uygun kesi ile girilerek penisi vücuda bağlayan ana yapı olan askılayıcı bağa (suspensory ligament) ulaşılır. Bu bağ kesilir. Penis öne doğru çekilerek pubis alanındaki deriden yararlanarak penis boyu uzatılır. Operasyon sonu bir gün hastanede kalınması uygun olur. Operasyon sonrası biraz ağrılı olduğu için ağrı kesici kullanılması gerekir. Ereksiyonu engelleyici ilaçlar verilerek iyileşme sürecinde ereksiyon kontrol altına alınır.

İşleme bağlı bazı komplikasyonlar olabilir. Kişinin bunu bilmesi önemlidir.

Bunlar;

1.Yara iyileşme problemleri,
2.Kanama,
3.Enfeksiyon,
4.İz kalması,
5.Duyu sinirlerinin zedelenmesi ve
6.Şişliğin uzun sürmesidir.

Kalıcı penis kalınlaştırma

Penis büyütme işlemi ile birlikte yapıldığı gibi yalnız başına da yapılabilir. İşlem dermofat greft (deri-yağ dokusu) veya yağ enjeksiyonu ile yapılır. Dermofet greft ile alınan sonuç yağ kullanımından daha iyidir. Dermo fat greftler kalça kıvrımından yada kasık bölgesinden alınır. Şekillendirildikten ve uygun boyuta getirildikten sonra sünnet kesisinden girilerek penise yerleştirilir.

Şu gerçek bilinerek operasyona karar verilmelidir. Penis büyütülmesi ve kalınlaştırılması seksüel fonksiyonu ve performansı değiştirmez.

Kadından erkeğe cinsiyet değişikliği

Kadından erkeğe cinsiyet değişikliklerinde genellikle rahim ve yumurtalıklar alındıktan sonra memenin alınması (mastektomi) yapılması daha sonra yeni cinsiyet organı yapımı gündeme gelir.
Kadınlarda erkek tipi meme oluşturulması için tüm meme dokusu çıkarılır (trans-mastektomi). Dana sonra memenin kahverengi kısmı (nipple-areolar ) bölge erkek tipi olacak şekilde yer değiştirilir.

Seçilecek ameliyat yöntemi meme büyüklüğü, sarkıklığı, hasta yaşı, hasta kilosu gibi faktörlere göre belirlenir. Mümkün olduğunca az ameliyat izi kalacak şekilde planlanır ve büyük sarkmış memelerde 2 aşamada yapılması gerekebilir.

Vücut kitle indeksi (VKI)